Inwestycje w nieruchomości to pewny zysk bez ryzyka

Jeżeli marzymy o kupnie nieruchomości, czy to domu, czy mieszkania, lecz niestety brakuje nam na ten cel gotówki, powinniśmy zgłosić się do banku z wnioskiem o przyznanie kredytu hipotecznego. Decyzji takiej nie powinniśmy jednak podejmować zbyt pochopnie, ponieważ wiąże się ono z koniecznością długoletniej, terminowej spłaty.
Wszystko tak naprawdę zależy od tego, na co planujemy przeznaczyć zakupioną nieruchomość. Jeżeli planujemy kupić na przykład mieszkanie pod wynajem musimy skrupulatnie wyliczyć, czy comiesięczny koszt wynajmu pokryje ratę kredytu. Najlepiej oczywiście, gdy jeszcze coś nam z tego zostanie.

Inwestowanie w nieruchomość środkami z kredytu – czy to opłacalne?

Przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu kredytu hipotecznego należy także przeanalizować oferty wszystkich banków funkcjonujących na rynku. Kiedy już to zrobimy, będziemy mogli wybrać ofertę, która spełni nasze wymagania. Niewykluczone, że nasza wnikliwa analiza pozwoli nam zaoszczędzić niemałe sumy pieniędzy.
Kolejnymi ważnymi elementami, na które z całą pewnością powinniśmy zwrócić uwagę jeszcze przed podpisaniem umowy, jest oprocentowanie kredytu, wysokość prowizji towarzyszącej udzielaniu kredytu oraz wszelkie opłaty około kredytowe. Samo oprocentowanie składa się z kilku składników, takich jak marża czy stopa rynkowa. Koszty około kredytowe to między innymi dodatkowe ubezpieczenia, które dotyczyć mogą niskiego wkładu własnego, tak zwane ubezpieczenia pomostowe czy na życie. Naszą uwagę zwrócić powinny również opłaty związane na przykład z wcześniejszą spłatą kredytu lub z a sam.
Jak widzimy, podpisanie umowy o kredyt hipoteczny wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Zaciągniętą na lata. Aby podołać comiesięcznej spłacie rat musimy spokojnie i rzeczowo przeanalizować umowę tak, aby w przyszłości nic nas nie zaskoczyło.

 

Działki rolne

Od prawie 10 lat w Polsce obserwuje się systematyczny wzrost cen gruntów rolnych. W ciągu ostatnich lat ich jeden hektar zdrożał średnio o prawie 30%. Zjawisko to wynika przede wszystkim ze zbyt niskiej podaży działek budowlanych. W sytuacji tej wiele osób jest zainteresowanych zakupem działek rolnych z zamiarem przekształcenia je na budowlane. Dotyczy to przede wszystkim gruntów położonych w atrakcyjnych lokalizacjach, np. w okolicy dużych miast lub miejscowości wypoczynkowych. Trzeba podkreślić, że po zmianie przeznaczenia danej działki z uprawnego na budowlane, jej wartość może zwiększyć się nawet dwukrotnie.

Po przekształceniu działki warto podzielić ją na kilka części i sprzedać w ten sposób więcej mniejszych działek zamiast jednej dużej. Jeśli obawiamy się ryzyka inwestycyjnego związanego z kupnem gruntów, możemy skorzystać ze specjalnych programów inwestycji ziemskich, które organizują profesjonalne firmy. Gromadzą one kapitał od wielu inwestorów, co powoduje znaczną jego dywersyfikację oraz obniżenie ryzyka potencjalnych strat u poszczególnych klientów. Najczęściej podwojenie sumy kapitału wpłaconego przez inwestorów następuje już po 5 latach, a średni zysk wynosi 15% rocznie.