Dobre konto oszczędnościowe! Oszczędzaj nie zamrażając gotówki.

Konto oszczędnościowe. Jakie wybrać.

Konto oszczędnościowe, to wygodny produkt bankowy, umożliwiający zarabianie, pozwalający na korzystanie z danych środków wedle własnego uznania.

Podstawową różnicą pomiędzy kontem oszczędnościowym a lokatą, jest nie tylko możliwość ciągłego dysponowania środkami finansowymi w przypadku jednego rozwiązania i zamrożenia ich w kontekście drugiego. Różnicę stanowi również brak utraty odsetek przy wypłacaniu gotówki, w uwzględnieniu konta oszczędnościowego. Dlatego gdyby brać pod uwagę dane kwestie, korzystniejszym sposobem inwestowania, okazałby się jednak rachunek oszczędnościowy.

Oprocentowanie konta oszczędnościowego

Wysokość oprocentowania konta oszczędnościowego może być zależna od wartości środków przeznaczonych na inwestycję. Czasem banki oferują wyższe oprocentowanie, dla większych sum inwestowanych przez klientów. Jednak żadnej reguły na to nie ma, a dokładne wysokości oprocentowania, przeważnie można znaleźć na stronie wybranego banku, w specjalnych tabelach oprocentowania.

Koszty prowadzenia konta oszczędnościowego

Rachunki bankowe przynajmniej w większości banków, prowadzone są całkiem za darmo. Stawiane są jednak pewne ograniczenia dotyczące wypłacania gotówki. Jednorazowa wypłata jest również darmowa. Każda kolejna to prowizja do 10 złotych. Niektóre banki również wymagają posiadania konta osobistego. Jest to na pewno wygodny sposób przelewania gotówki z konta oszczędnościowego i wypłacanie jej przy użyciu karty w bankomacie.

Drobne niedociągnięcia ofert

To co piszą banki na swoich stronach, opisując konkretną ofertę konta oszczędnościowego, czasem posiada pewne niedociągnięcia. Wiadomo, że bankom zależy na pozyskaniu jak największej liczby klientów. Treść zamieszczona na stronie, z reguły jest bardziej chwytem marketingowym, aniżeli dokładnymi informacjami. Dlatego o szczegóły lepiej dopytywać na miejscu w placówce. Haczyki najczęściej stosowane są w oprocentowaniu. Okazuje się ono wyższe w rzeczywistości, niż to o którym mowa na stronie.

Innym chwytem marketingowym banków jest podnoszenie oprocentowania kont oszczędnościowych, ale jedynie na pewien okres. Dlatego chcąc skorzystać na produkcie jak najwięcej, trzeba przede wszystkim dokładnie przejrzeć warunki oferty.

Gdyby tak się zastanowić, konto oszczędnościowe rzeczywiście jest znacznie korzystniejszym rozwiązaniem niż lokata. Jednak trzeba znaleźć takie, które wskaże na zyski, bez ponoszenia jakichkolwiek strat finansowych. Dobrym sposobem poszukiwania korzystnego rachunku oszczędnościowego, jest przejrzenie ofert kilku banków. Wówczas można wybrać jedną z najlepszych, lokując na takim koncie swoje oszczędności, z możliwością bezproblemowego wypłacania i wpłacania gotówki. Jeżeli już ktoś inwestował swoje środki wybierając lokatę, teraz dla porównania może spróbować, jak to jest z rachunkiem oszczędnościowym. To naprawdę świetna alternatywa, szczególnie dla osób, które nie mają pewności, że nie będą potrzebować przeznaczonych w tym celu pieniędzy.

Rachunek oszczędnościowy i lokata – coraz trudniejszy wybór

Sposobów inwestowania środków finansowych gromadzonych przez lata w przysłowiowej skarpecie, jest na dzień dzisiejszy wiele. Popularnymi są produkty bankowe jak lokaty i rachunki oszczędnościowe, które niekiedy wróżą naprawdę całkiem dobre zyski. Problem jednak polega na tym, że nie wiadomo co wybrać.

Aby podjąć ostateczną decyzję, trzeba przede wszystkim dowiedzieć się, czym jest lokata, a co to takiego konto oszczędnościowe. Otóż lokatą nazywamy wpłacenie gotówki do banku na konkretny czas. Wówczas pieniądze są w pewnym sensie zamrażane. Rachunek oszczędnościowy podobnie mnoży wpłaconą sumę, ale z tej gotówki można bez problemu korzystać. Także w przypadku rachunku bankowego, inwestor w każdej chwili gdy tylko tego potrzebuje, może zrezygnować z oszczędzania. Lokata tego nie umożliwia, poza tym w jej umowie wskazany jest konkretny termin zakończenia. Rachunek oszczędnościowy nie zobowiązuje do żadnych terminów.

Wpłata jednorazowa a wpłaty regularne

Inwestowanie gotówki w lokaty, zobowiązuje inwestora do wpłacenia konkretnej sumy pieniędzy, na określony czas. Jest to niewątpliwie wpłata jednorazowa. Konta oszczędnościowe są bezterminowe, a co więcej, pozwalają na regularne wpłacanie środków i to w dowolnym czasie.

Dla kogo lokaty, a kto powinien zdecydować się na konto

Lokaty są dobre dla tych inwestorów, którzy mają konkretną, dużą sumę pieniędzy i chcą ją spożytkować w całości, i jednorazowo. Poza tym lokaty to świetne rozwiązanie dla tych, którzy wiedzą, że nie będą potrzebować danych środków w najbliższym czasie i mogą je spokojnie zamrozić na atrakcyjny procent. To również całkiem dobry sposób na powstrzymanie się przed wydawaniem. Skoro nie można wypłacać gotówki, nie będzie też pokusy do jej wydania z byle powodu.

Rachunek oszczędnościowy idealnie pasuje dla ludzi, którzy chcą regularnie wpłacać pieniądze na konto. Poza tym dane rozwiązanie sprawdzi się w przypadku osób, które nie wiedzą kiedy będą chciały zrezygnować z inwestowania, w celu wydania zgromadzonych środków. Jeżeli inwestor ma silną wolę i jest pewny, że nie skusi się do tego stopnia, by wydać zgromadzone środki na dowolny, mało istotny cel, to rachunek oszczędnościowy jest na pewno dla niego.

Długoterminowe inwestycje

Wielu inwestorów poważnie zastanawia się nad zainwestowaniem dużych pieniędzy. Nikt nie chce pozwolić na to, aby takie sumy traciły na wartości. Jednak lokaty i konta oszczędnościowe są dobre jedynie dla domowych oszczędności. Mówiąc o środkach jakimi dysponują przedsiębiorcy oraz inni biznesmeni, warto byłoby zastanowić się nad innymi sposobami inwestowania. Nie zawsze warto ich szukać w banku. Trzeba poważnie przemyśleć sprawę, aby zbyt dużo na tym nie stracić, a zyskać, bo przecież o to tu chodzi. Doświadczeni inwestorzy wiedzą czym różnią się lokaty od rachunków oszczędnościowych, a przede wszystkim dysponują wiedzą w zakresie innych instrumentów instytucji finansowych, pozwalających na bezpieczne i korzystne oszczędzanie. Wszyscy pozostali, w pierwszej kolejności powinni tę wiedzę zdobyć, bo to jednak najważniejsze, by nie zainwestować w coś bez przyszłości, a tym bardziej bez zysków.